Rapporter sier at 10 prosent eller mer av maten som er kjøpt i USA blir kastet, sa Mary Meck Higgins, Kansas State University Research and Extension ernæringsspesialist.
I juli 2007 rapporterte USDA at en familie på fire (et par i alderen 20-50 år og to barn i alderen 6-8 og 9-11) bruker $ 162,50 på en sparsommelig matplan, $ 201,90 på en matpris med moderate kostnader og $ 245,40 på en liberal matplan pr. uke. Tatt i betraktning at kostnaden for bortkastet mat kan variere fra $ 800 til $ 1200 - eller mer - årlig. "For å spare på dagligvareregningen, streber du etter å kjøpe det du trenger-og bruke det du kjøper," sa Higgins, som også ga disse kostnadsbesparende tipsene:
- Sjekk maten på hånden og i kjøleskapet når du lager en handleliste.
- Velg mat i sesongen, når rikelig forsyninger vanligvis vil bety lavere priser. Epler, kål, rotgrønnsaker (som poteter, løk og gulrøtter) og vinterkvash er alle eksempler på sesongmat du bør velge når den er tilgjengelig.
-
Vurder kostnad per servering før du kjøper.
- Sammenligne priser. For eksempel koster frosset appelsinjuicekonsentrat vanligvis mindre per porsjon enn nedkjølt ferdiglaget juice.
- Kjøp en større mengde av tørket frukt, nøtter eller fullkornskaker og ompakning som enkeltporsjoner i gjenbrukbare beholdere, i stedet for å kjøpe dyrere ferdigpakkede enkeltporsjoner.
Mer informasjon om mat, ernæring, helse og dagligvarehandel er tilgjengelig i fylket og distriktet K-State Research and Extension-kontorer og på Extensions nettsted: www.oznet.ksu.edu/humannutrition.
Få flere gode tips og triks for å spare penger:
- Spar penger på dagligvareregningen: Psykologiske og andre triks for å få de beste kjøpene
- Spar penger med kuponger! Finne og bruke kuponger, online og av
- 16 smarte trinn for å spare penger på dagligvarer
- Se mange flere artikler om nøysom mat og drikke her!