Dôkazy sú všade: Futbal sa rýchlo stal jednou z obľúbených amerických zábav. Od fantastickej práce nôh až po kardio kopanie, existujú desiatky dôvodov, prečo sa pripojiť k jednej z rekreačných líg vo vašom meste.

Žena s futbalovou loptou

História futbalu

Riadený FIFA, Fédération Internationale de Football Association, má futbalový pôvod v Británii v polovici 19. storočia. Pravidlá vyvinul vtedajší popredný futbalový zväz v roku 1863 ako snaha odlíšiť tento druh futbalu od ostatných, príbuzných šport (napríklad rugby). Slovo „futbal“ bolo prvýkrát spojené so športom v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Podstata hry

Futbal sa hrá na obdĺžnikovom trávnatom alebo umelom trávniku s gólom v strede každého z kratších koncov a postrannými okrajmi označujúcim ihrisko. Cieľom hry je streliť gól vpustením lopty do siete súpera. Brankári sú jediní hráči, ktorí sa môžu dotýkať lopty rukami alebo rukami (pokiaľ nie je hráč) hodenie lopty späť do hry), zatiaľ čo hráči v poli zvyčajne používajú svoje nohy na kopnutie lopty pozíciu. Loptu je možné ovládať aj „hlavičkami“ (pomocou hlavy) alebo pomocou trupu.

Každý tím pozostáva z 11 hráčov (vrátane brankára), ktorí sú súčasne na ihrisku. Hráči môžu byť nahradení v hre aj mimo nej, kedykoľvek dôjde k prerušeniu hry. Prerušenie hry napríklad nastane vtedy, keď je lopta vykopnutá mimo hraciu plochu a je potrebné ju vrátiť; deje sa to formou vhadzovania, kopu na bránku alebo rohového kopu.

Potrebné futbalové vybavenie

Možno je súčasťou príťažlivosti futbalu aj to, aké lacné je hrať. (Často sa to nazýva globálny šport, pretože pravidelne ho hrajú aj menej majetné krajiny.) Všetko, čo skutočne potrebujete, sú šortky, tričko, futbalové ponožky nad kolená, chrániče holení a futbal zarážky. Vo všeobecnosti je zakázané používať na poli akékoľvek pokrývky hlavy, šperky alebo doplnky (dokonca aj kovové sponky do vlasov), aby sa predišlo zraneniu.

Futbalové cvičenie, ktoré získate

Každý futbalový zápas zvyčajne trvá 90 minút a zahŕňa 10- 15 minútovú prestávku, ktorá sa nazýva polčas. Počas tohto zápasu 140-kilová žena, aj keď hrá neformálne, spáli viac ako 650 kalórií. A čo viac, bude pracovať na svojej agilite (pohyb s loptou), koordinácii (ovládanie lopty), kardiovaskulárnom zdraví, sile a hustote kostí.

A každá väčšia svalová skupina je v priebehu hry vypracovaná. Od nôh po gluteus, cez jadrové svaly k pažiam, žiaden sval nezostáva nedotknutý. Vďaka tomu je ešte dôležitejšie načerpať energiu do hry: Predtým určite vypite veľa vody, počas hry a po nej, aby ste zostali hydratovaní a pripravili sa po hre na občerstvenie bohaté na sacharidy/bielkoviny hodovanie.

Viac o futbalovej kondícii

Futbalové tréningy v daždivý deň

V tomto videu získate 20-minútové cvičenie, ktoré môžete vykonávať doma. Všetko, čo potrebujete, ste vy a vaša futbalová lopta!