Premade vs. hjemmelavet: Hvilke fødevarer man skal købe, og hvad man skal lave fra bunden - Side 4 - SheKnows

instagram viewer

vanille ekstrakt
Billede: Terese Condella/SheKnows

3. Vanille ekstrakt

Koste at lave: Super billigt!

rachael-ray
Relateret historie. Rachael Rays Avocado Cutting Hack deler internettet

En ounce af dårlig vaniljeekstrakt vil koste dig omkring $ 2,88, hvor priserne går langt, derfra. Men du behøver kun vodka og vanilje til at lave din egen, og så stopper du aldrig.

For at være klar: Du kan ikke lave 1 ounce vanilleekstrakt ad gangen, som du finder i butikken. Du skal lave mindst 8 ounces - en kop væske, som vil koste mere på forenden (en femtedel af vodka er omkring $ 20, en håndfuld OKAY-kvalitet vanilje bønner, omkring $ 5). Men når du bryder det ned til ounces, ser det sådan ud:

  • Vodka: $ 0,08
  • Vaniljestang: 0,36 $
  • I alt: $ 0,44

Tid til at lave: Yderst uoverkommelig, men arbejdskraft ikke-intensiv. Det tager otte uger.

Du skal give din vanilje-vodka-infusion cirka to måneder for at blande sig fuldstændigt, så sørg for at lave dit ekstrakt lang før du har brug for det.

Smag: Bedre end købt af flere lækre miles

Alle siger det, og selvom jeg normalt ikke er kræsen med forarbejdede fødevarer, tror jeg, at dette har at gøre med det faktum, at en masse billigere ekstrakter siger "ren", men har majssirup i dem til sødning formål. Hvis du lader din batch sidde længe nok, behøver du ikke tilføje noget for at forstærke smagen.

Dom: Lav det. Køb det aldrig igen.

Mere:9 Ingredienserstatninger, hver bager har brug for at kende