Valmiit vs. kotitekoinen: Mitä ruokia ostaa ja mitä tehdä tyhjästä - Sivu 5 - SheKnows

instagram viewer

majoneesi
Kuva: Terese Condella/SheKnows

4. Majoneesi

Kustannus tehdä: Minimaalinen

rachael-ray
Aiheeseen liittyvä tarina. Rachael Rayn avokadonleikkaus hakata jakaa Internetin

Tämän mausteen kaupasta ostettu, myymäläbrändiversio maksaa noin 3 dollaria 32 unssilta. Yllätyksekseni huomasin, että kun suurenin reseptiä ja osuin 32 unssia (yleensä teet vain noin 9 unssia kerrallaan), se oli edelleen kilometriä halvempi tehdä kotona:

  • Muna: 1,00 dollaria
  • Suola: 0,06 dollaria
  • Sokeri: 0,02 dollaria
  • Sitruuna: 0,26 dollaria
  • Etikka: 0,46 dollaria
  • Öljy: 0,19 dollaria
  • Yhteensä: 1,99

Aika tehdä: Hyvin minimaalinen

Kymmenen minuuttia ja jatkat elämääsi.

Maku: Hämmästyttävä

Jos sinulla ei ole koskaan ollut kotitekoista majoneesia, sinulla voi olla hetki, jolloin ihmettelet, mitä olet syönyt koko elämäsi, koska se ehdottomasti ei kelpaa.

Tuomio: Selvitä

Pysy pienissä erissä, koska tässä ei ole tonnia säilöntäaineita säilyttääksesi sen säilyvyyden, ja myös koska voit pilata majoneesin itsellesi, jos teet liikaa kerralla. Lisäksi aina, aina käytä pastöroitua aina, kun resepti vaatii raakamunia.