Olivia Newton-John till auktionens ikoniska "Grease" -dräkt för välgörenhet-SheKnows

Vi har frossa - de förökar sig. Varför? Olivia Newton-John auktionerar ut sin ikoniska Fett kostym, vilket betyder att någon lycklig superfan kommer att få läderjackan och de blanka byxorna som förvandlade oskyldiga Sandra Dee till en lurvig "Sandy". Intäkterna från försäljningen av dräkten kommer att gynna patienter som får behandling på Olivia Newton-John Cancer Wellness & Research Center i Australien. Och, bonus, det är inte bara Sandys, äh, Newton-Johns ikoniska outfit som är på gång.

kate Middleton
Relaterad berättelse. Aww! Kate Middleton delar det speciella minne som får henne att må bra

Per The Hollywood Reporter, Newton-John donerar ungefär 500 personliga föremål (förutom jackan och byxorna) för auktionen, med 10 procent av intäkterna som gynnas hennes cancercenter. Auktionshuset, Juliens auktioner, säljer också 200 exemplar av auktionskatalogen som signerats av Newton-John för 300 dollar styck, varav 100 procent av intäkterna går till centrum. Newton-John, som för närvarande är får behandling för bröstcancer

, delade till och med ett rörande ögonblick med patienter från centrum under helgen.

”Vi flög Fett jacka och byxor över från Amerika, och flera kvinnor där som genomgår cancerbehandling provade jackan ”, sa hon till Hollywood Reporter. ”Deras ansikten lyser upp. Det var så underbart att få glädje med en sån enkel sak. ”

Newton-John fick också chansen att ta farväl av det som utan tvekan är ett av de mest sentimentala styckena i hennes samling. "Hon hade en riktigt söt stund med jackan när hon gav den till patienter att prova," sa auktionshusdirektör Martin Nolan till Hollywood Reporter. "Hon höll i den och sa," jag får hålla min baby en gång till. "

Se detta inlägg på Instagram

Ett inlägg som delas av Olivia Newton-John (@therealonj)

Inte överraskande förväntas jackan få en fin summa. Även om Nolan har uppskattningen på mellan $ 100.000 och $ 200.000, skulle han inte bli chockad om den kom nära ett befintligt auktionsrekord. Han misstänker att Newton-Johns jacka "kan gå upp till en miljon dollar", vilket gör det bara blygt för Michael Jacksons 1,8 miljoner dollar röda skinnjacka från Thriller.

Den typen av insamlingspotential är delvis det som fick Newton-John att bestämma sig för att dela med bitar som jackan och de knähöga stövlarna hon bar i Xanadu under 80 -talet. "Jag kommer aldrig att bära dem, och många museer och samlare runt om i världen visar upp intresse, säger hon och tillägger att hon gillar tanken på att några av hennes favoritbitar bidrar till större nytta.

Som hon sa till THR: ”Jag har haft tanken på att auktionera ut jackan de senaste 10 åren, och när vi började prata om det öppnades hela världen. Jag hade bara tänkt på jackan och byxorna, men jag kom också på att jag inte kan ta med mig det här. Det borde gå till människor som kommer att njuta av det. ”