Valmiit vs. kotitekoinen: Mitä ruokia ostaa ja mitä tehdä tyhjästä - Sivu 9 - SheKnows

instagram viewer

leipää
Kuva: Terese Condella/SheKnows

8. Leipä

Kustannus: Ei paha

rachael-ray
Aiheeseen liittyvä tarina. Rachael Rayn avokadonleikkaus hakata jakaa Internetin

Halpa kaupasta ostettu leipä on noin $ 1, joskus vähemmän, kun se on myynnissä. Raaputusleipä maksaa sinulle noin 50 prosenttia enemmän:

  • Maito: 0,04 dollaria
  • Jauhot: 0,43 dollaria
  • Sokeri: 0,02 dollaria
  • Suola: 0,03 dollaria
  • Hiiva: 0,86 dollaria
  • Voi: 0,20 dollaria
  • Yhteensä: 1,58 dollaria

Aika: Erittäin kiellettyä

Sinun täytyy antaa taikinan nousta, lyödä sitä alas, kaksinkertaistaa se uudelleen, vaivaa ja paistaa sitten ikuisesti. Joten se vie sinut noin kolme tuntia, mikä tarkoittaa, että se on todella mahdollista tehdä vain viikonloppuisin, useimmille ihmisille.

Maku: Parempi kuin mikään muu koko maailmassa

Tuomio: Sinun pitäisi todennäköisesti ostaa se, mutta tee se joka tapauksessa.

On olemassa tapoja, joilla voit tehdä naarmuuntuneesta leivästä kustannukset sen arvoiseksi: ostaa irtotavarana, käyttää kuponkeja, vain varastaa tavaraa, mitä tahansa. Mutta unohda kustannukset hetkeksi. Ei ole mitään - 

ei mitään - verrattuna kotiin, joka tuoksuu leivonta leipää ja hyvä englantilainen paahtoleipä auttaa sinua ymmärtämään, miksi paahtoleipää käytettiin puolipitoisen aamiaisen valmistamiseen.

premade vs kotitekoinen: mikä on parempi
Kuva: Terese Condella/SheKnows