Ο Καναδάς διεκδικεί το πρώτο ασημένιο μετάλλιο! - Ξέρει

Είμαστε σίγουρα ωθητές. Την Κυριακή είχαμε μόνο το ένα μοναχικό μετάλλιο και έλα την Τετάρτη, έχουμε ήδη πέντε! Όχι πολύ άθλια, Καναδά!

Ο Καναδάς διεκδικεί το πρώτο ασημένιο μετάλλιο!
Σχετική ιστορία. Ομάδα GB: 6 πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για την ομάδα των Ολυμπιακών Αγώνων 2016

Η καναδική ομάδα κωπηλασίας ανδρών κερδίζει ασημένιο μετάλλιο στο Λονδίνο 2012Αφού φέρουμε τρία χάλκινα στην καταμέτρηση των Καναδικών μεταλλίων χθες, μπορούμε να προσθέσουμε ένα ασήμι σε αυτόν τον αριθμό!

Το οκτώ καναδικό πλήρωμα κωπηλασίας και οι υπερασπιστές των χρυσών μεταλλίων έχουν κερδίσει μια θέση στο ολυμπιακός εξέδρα σήμερα το πρωί. Μετά από μια κλονισμένη απόδοση θερμότητας το Σάββατο και έναν ελπιδοφόρο αγώνα τη Δευτέρα επαναληπτικό, το πλήρωμα κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στους σημερινούς τελικούς.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν φαινόταν τόσο ελπιδοφόρο εν μέσω του αγώνα… Με τη Γερμανία και τη Μεγάλη Βρετανία να κρατούν το προβάδισμα, ο Καναδάς ήταν συνεχώς πίσω στην τρίτη θέση. Αλλά στα τελευταία 500 μέτρα, οι φίλοι μας προχώρησαν και άφησαν τη Βρετανία στη σκόνη σε χρόνο 5: 49.98. Η Γερμανία διεκδίκησε την πρώτη θέση.

Η Κλάρα Χιουζ κάνει ποδήλατο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου 2012

Σε άλλους αγώνες, η καναδική αθλητική θεά Clara Hughes ήρθε πέμπτη στην ατομική χρονομέτρηση ποδηλάτου γυναικών με 38: 28.96. Οι ΗΠΑ διεκδίκησαν την πρώτη θέση, η Γερμανία δεύτερη και η Ρωσία τρίτη. Είμαστε περήφανοι για τον Χιουζ παρόλα αυτά - είναι απίστευτη αθλήτρια.

Στη συγχρονισμένη κατάδυση ανδρών 10 μέτρων, οι Καναδοί Alexandre Despatie και Ross Reuben κατέκτησαν την έκτη θέση. ο ανταγωνισμός ήταν πολύ έντονος για αυτούς τους δύο, και φάνηκε. Η Κίνα κέρδισε το χρυσό σε αυτόν τον διαγωνισμό, η Ρωσία πήρε το ασημένιο και οι ΗΠΑ παρέδωσαν το χάλκινο.

Και αυτό είναι το καναδικό ρεπορτάζ για σήμερα. Όσο και να θέλουμε να ξεπεράσουμε τις ΗΠΑ και το Ηνωμένο Βασίλειο, είμαστε απελπιστικά ερωτευμένοι με τους αθλητές μας και είμαστε περήφανοι για αυτούς, ό, τι και αν συμβεί.

Φωτογραφία της Clara Hughes ευγενική προσφορά του WENN.com.
Φωτογραφία της ομάδας κωπηλασίας - από αριστερά προς τα δεξιά: Gabriel Bergen, Douglas Csima, Rob Gibson, Conlin McCabe, Malcolm Howard, Andrew Byrnes, Jeremiah Brown, Will Crothers και Brian Price - ευγενική προσφορά του Canadian Olympic Επιτροπή. Φωτογραφία από τον Jason Ransom.