JFK Bloodstained Limo Swatches henter $46K på auktion – SheKnows

Når det kommer til den spændende verden af ​​amerikansk historie, vækker få personer så meget fascination som præsident John F. Kennedy. Hans charme, påståede forhold, og tragisk for tidlig død har givet ham en varig plads i annaler af vores kollektive hukommelse. Og det er ofte gennem uventede artefakter, at vi får et overraskende personligt indblik i hans liv og arv.

Et makabert levn forbundet med et af USAs mest dystre øjeblikke blev for nylig bortauktioneret på RR Auction. På trods af sin fysiske lillehed indbragte artefakten, et mørkt stykke memorabilia, forbløffende $46.000 på grund af dets dybe forbindelse til den 22. november 1963. Denne dato er dybt forankret i den amerikanske bevidsthed som den tragiske dag, hvor Præsident Kennedy blev myrdet under en kortegetur gennem Dealey Plaza i Dallas, Texas. Og det er her, vores artefakt finder sin dystre betydning.

Selve artefakten? Ingen ringere end to swatches af lyst og mørkeblåt sædelæder fra selve limousinen JFK var på rejse ind

da tragedien ramte. De slidte farveprøver fra Lincoln Continental X-100 præsidentlimousine fra 1961 er plettet med blod.

(Original billedtekst) Texas-guvernør John Connally justerer sit slips (forgrunden) som USA's præsident John F Kennedy (til venstre) & First Lady Jacqueline Kennedy (i pink) satte sig på bagsæderne, forberedt til kortege ind til byen fra lufthavnen, nov. 22. Efter et par talestop blev præsidenten myrdet i samme bil.
USA's præsident John F Kennedy og førstedame Jacqueline Kennedy forberedte sig til kortege ind til byen fra lufthavnen, nov. 22. Efter et par talestop blev præsidenten myrdet i samme bil.Bettmann Arkiv

F. Vaughn Ferguson, hvis primære ansvar var at tage sig af præsidentens limousine, bekræftede, at han fik historiens mørke farveprøver. "Fire dage efter attentatet fjernede møbelpolstreren i Det Hvide Hus og jeg dette læder i Det Hvide Hus. Det lyseblå læder er fra midten af ​​bagsædet. Det mørkeblå læder er fra kanten af ​​bagsædet. Pletterne på læderet er det tørrede blod fra vores elskede præsident, John F. Kennedy,” skrev Ferguson i et herkomstbrev, pr RR Auktion.

Tidligere i år blev endnu en Kennedy limousineprøve, indkapslet af CAG, solgt for kølige $4.500, pr. Universitetets Arkiv. Men denne nylige auktion, der fandt sted lige omkring 60-året for JFKs død, var vidne til et betydeligt spring i værdien af ​​disse uhyggelige ekkoer fra fortiden. En sektion af stakittet, der lå langs den berygtede græsklædte knold, gik for 13.740 dollars, og en revolver ejet af Lee Harvey Oswald gik for hele 31.000 dollars, pr. TMZ.

Mens handel med sådanne genstande kan være en smule foruroligende for nogle, er deres historiske betydning og den fascination, de har for samlere, ubestridelig. Mens vi fortsætter med at reflektere over JFK's påvirkning og hans pludselige afgang, tilbyder disse memorabilia en mørk, men håndgribelig forbindelse til et øjeblik i tiden, der fortsætter med at både fange og forurolige os.

Jackie Kennedy
Relateret historie. Disse 3 bombe Jackie Kennedy-biografier, der afslørede hendes hemmeligheder, er køb 2, få 1 under Black Friday

Inden du går, skal du klikke her at se de største præsidentskandaler i amerikansk historie. Hillary Clinton, Bill Clinton