Dospívající mluví o boji s duševním zdravím během pandemie – SheKnows

instagram viewer

Poklop banner

Jeden rok. Zdá se to těžké uvěřit, ale oficiálně to byl jeden rok (a počítá se) pandemického života. Loni v březnu nebyly úplné dopady COVID-19 – rozsáhlý rozsah tragédie, destruktivní dopad na náš každodenní život – ještě zcela jasné. Nevěděli jsme, že v dohledné době budeme nosit masky. Nevěděli jsme, že vydržíme měsíce bez objímání prarodičů. Nevěděli jsme, že bude ztraceno více než 500 000 amerických životů. Jediné, co jsme věděli, bylo, že je to nové a bylo to děsivé – jistě pro nás rodiče, kteří jsme se najednou museli starat o práci, zdraví a domácí vzdělávání, ale také o naše děti. Nejde to obejít: Karanténa COVID-19 byla pro naše „karantény“ tvrdá.

Loni v dubnu, měsíc před uzavřením škol, jsme se zeptali skupiny teenagerů – našich Hahch Kids — podělit se o to, jak se jim dařilo s stres z karanténní izolace doma. (Upozornění na spoiler: špatně. „Blíží se porucha,“ řekl nám patnáctiletý Reed. A to už za měsíc! To jsme ještě nevěděli.) O měsíc později, na konci května, jsme s nimi znovu mluvili a oni nám otevřeli vše od

školní milníky, které minuli k jejich duševní zdraví. Tehdy Jacka (15) nejvíc vyděsila „vyhlídka, že to budeme dělat dalších 18 měsíců“.

Nyní, po celém roce života v pandemii, sdílejí, jak vyčerpávající a stresující pro ně tento rok byl. To, co je teď žere, není tolik, že by to bylo nové a neznámé, ale je to neustálé a vyčerpávající. "Teď je to trvalé," říká nám Jack, "a v březnu to bylo dočasné."

Podle jejich vlastních slov jsou tito teenageři osamělí, nízkoenergetické a depresivní. Ve svých vlastních domech šílí. „Cítil jsem úzkost? Na tisíc procent,“ říká Julia (15). Také málo spí a tráví příliš mnoho času na svých obrazovkách. „Strávil jsem na telefonu mnohem více času než předtím, třeba sedm hodin denně,“ přiznává patnáctiletý Reed. "To je tak špatné."

Ale je to skutečně tak? To, co bývalo zdrojem stresu pro rodiče – starost o čas strávený u našich dětí u obrazovky a dopady sociálních médií – se pro ně ukázalo jako záchranné lano.

„Vzhledem k tomu, že nikdo z nás nebyl fyzicky propojen, díky sociálním médiím jsme se cítili trochu propojeni,“ říká 15letý Evan. Henry, 15, dodává: „Budu na FaceTime s některými svými přáteli až pět hodin jen mluvit, protože nemáme takový osobní kontakt; musíme používat FaceTime.“

To vše sleduje, jak rodiče po celé zemi hlásí zkušenosti svých dospívajících s karanténou COVID-19, podle nového Národní průzkum dětské nemocnice C.S. Mott o zdraví dětí, který požádal rodiče, aby podrobně uvedli, jak pandemická omezení emocionálně ovlivnila jejich teenagery. Více než 70 procent uvedlo, že COVID-19 „má velmi nebo poněkud negativní dopad na schopnost jejich dospívajících komunikovat s přátelé“, zatímco jen stydlivá polovina (46 procent) uvedla, že si všimli „nového nebo zhoršujícího se stavu duševního zdraví svého dospívajícího“ od začátek pandemie.

Navzdory tomu, že minulý rok si vybralo daň na duševním zdraví těchto dospívajících, ukázalo se nám také, jak jsou odolní. Reed si uvědomil, že být „sám se sebou“ a „nudit se“ není vždy špatná věc. Emma si užívala častější rodinné večeře. Jojo, 15, bojovala, než byla diagnostikována jako bipolární a našla správnou kombinaci léků, aby zvládla svůj stav. A Juno, 15, navzdory tomu, že se cítila osamělá, našla sílu v hnutích za sociální spravedlnost, která se odehrála, „vidět, jak se lidé zastávají černošských životů, černých trans životů a asijských životů. Je to tak důležité a je to něco, co v předchozích letech opravdu chybělo."

Víme tedy přesně, jaké budou dlouhodobé dopady tohoto „ztraceného roku“ na naše děti? My ne – a odborníci také ne. Ale víme, že existují způsoby, jak mohou rodiče pomoci dospívajícím překonat karanténní stres a úzkost. A víme, že navzdory všemu mají naše děti stále naději.

"Určitě se bojím covida méně než před rokem," říká Evan: Jojo souhlasí - a je ochotná na to vsadit. Pokračujte, podívejte se na video.