Фигурното пързаляне винаги е един от най -популярните спортове за гледане Зимни олимпийски игри защото е предоставил на зрителите някои от най -драматичните моменти в историята на спорта. От сблъсъка на Нанси Кериган/Тоня Хардинг на Олимпиадата през 1994 г. до „Битката на брианците“ през 1988 г. фигурното пързаляне доставя напрежението, за което жадуват зрителите.

Симон Бийлс, САЩ,
Свързана история. MyKayla Skinner подсказва, че зрителите на Олимпиадата могат да видят Simone Biles да се състезават тази седмица

Повече ▼: Американският фигурист Ашли Вагнер удря съдиите за отбелязване на точки

На тазгодишните игри в Пьончан, Южна Корея, всички погледи ще бъдат насочени към събитията за фигурно пързаляне при мъжете, тъй като американският олимпиец Нейтън Чен има солиден шанс да спечели златен медал. В дамската дивизия би било невероятно постижение, ако някоя от жените в САЩ спечели медал на тези игри, но ние все още ги подкрепяме.

Първото събитие за фигурно пързаляне започва в четвъртък, първия ден на игрите, и завършва с изложбена гала в събота, февруари. 24. Междувременно ето някои от най -запомнящите се моменти в историята на фигурното пързаляне на Олимпиадата.

Битката при брианците

За почитателите на фигурното пързаляне това завинаги ще бъде запомнено като върхова спортна история. През 1988 г. в Калгари, канадецът Брайън Орсър беше действащият световен шампион и олимпийски сребърен медалист през 1984 г. Американецът Брайън Бойтано знаеше, че ще трябва да има кънките на живота си, за да победи Орсер.

Бойтано спечели задължителните фигури, а Орсър спечели кратката програма, така че битката ги отведе направо към дългата програма, където и двамата имаха програми с военна тематика. Бойтано се пързаля чисто, докато Орсър удвои тройния си аксел. Този един момент на леда позволи на Бойтано да се промъкне и да спечели златото.

Битката при Кармен

Същата година като „Битката при брааните“, жените имаха „Битката при Кармен“. Това съперничество от епохата на Студената война беше между Катарина Вит, източногерманска фигуристка и действаща златна медалистка от Олимпиадата през 1984 г., и американката Деби Томас. По стечение на обстоятелствата и двамата са избрали музика от операта на Бизе Кармен за тяхната дълга програма.

Томас излезе напред след задължителните цифри и кратката програма, докато Уит беше на второ място. Битката нямаше толкова жега, колкото мъжките програми, защото дамите нямаха кънките в живота си. Резултатите на Уит бяха достатъчни, за да я изкачи на първо място, докато Томас падна на трето място, за да спечели бронзов медал. По-важното е, че Томас стана първият афроамериканец с медал на Зимните олимпийски игри.

Повече ▼:Ръкавиците на Олимпийския отбор на САЩ са извън нашето разбиране

Разбирането на Тоня Хардинг/Нанси Кериган

чух по целия свят”Вече се беше случило на първенството на САЩ по фигурно пързаляне през януари 1994 г. Нанси Кериган успя да възстанови травмата на коляното си, а Тоня Хардинг получи разрешение да участва на зимните олимпийски игри в Лилехамер, Норвегия. Медийното безумие, което последва, беше по -голямо от сблъсъка по време на състезанието.

Кериган излезе със сребърен медал, след като се бори за първото място с украинската фигуристка Оксана Баюл. Хардинг се бори със счупена дантела на кънките си и завърши разочароващо осмо. Тяхното съперничество продължава да привлича вниманието с тазгодишното Игрален филм, номиниран за "Оскар", Аз, Тоня.

Мишел Куан отива за злато

След като тя имаше почти перфектно пързаляне на Nationals във Филаделфия през 1998 г., феновете на пързалянето смятаха, че Мишел Куан е попаднала за злато на Зимните олимпийски игри в Нагано, Япония. Нейният съперник беше колега от САЩ, кънкьор на име Тара Липински, която имаше страхотна година през 1997 г., но се провали в олимпийската година.

Докато Липински се радваше на всички възможни медийни събития на Олимпиадата, Куан остана изолирано в хотел с родителите си на игрите. Когато дамите стъпиха на леда за дългата си програма, Куан изглеждаше колеблив Липински се пързаля с радост и свобода. Тази малка разлика е това, което грабна златото за Липински и спечели на Куан сребърен медал.

Липински беше на 15, когато спечели. Тя все още е най -младата дамска олимпийска шампионка по фигурно пързаляне и най -младата индивидуална златна медалистка.

Повече ▼:14 въпроса с Адам Рипон, първият открито гей фигурист, направил отбора на САЩ

Мишел Куан отива за злато отново

След като Липински се оттегли от състезанието, Куан се върна на Олимпиадата през 2002 г. в Солт Лейк Сити, Юта, където златният медал беше почти гарантиран. Тя беше най -украсената фигуристка в историята на САЩ, така че очакванията бяха съдиите да й връчат този златен медал, стига да стои изправена.

С Кван на първо място след кратката програма, натискът беше за продължителната програма пред публиката в родната й страна - всички искаха тя да спечели. За съжаление, Куан имаше нехарактерно падане при тройно завъртане и двукрак нов скок. Шансовете й за златен медал свършиха.

За да добавим към драмата, американският аутсайдер Сара Хюз дойде от четвъртото място, за да спечели злато. Това беше шокиращ и почти математически невъзможен край на състезанието, но Хюз оглави един от най -големите проблеми в олимпийската история.

Съдийски скандал

Изглежда, че поправката е била по време на състезанието по фигурно пързаляне на двойки на Зимните олимпийски игри 2002. Елена Бережная и Антон Сихарулидзе от Русия спечелиха кратката програма, но имаха не толкова чиста дълга програма и все пак спечелиха злато. Джейми Сале и Дейвид Пелетие от Канада, които бяха втори след кратката програма, имаха перфектна картина за кънки. Защо получиха сребърния медал?

Медиите полудяха по обвиненията в измама от съдиите. Френският съдия Мари-Рейн льо Гуен призна, че е била принудена от ръководителя на френската организация за кънки, Дидие Гайаге, да даде на руснаците златото. Сделката ще позволи на френските танцьори на лед Марина Анисина и Гуендал Пейзерат да спечелят медал в състезанието си.

Последиците от съдийския скандал доведоха до това Сале и Пелетие да бъдат повишени до златен медал заедно с Бережная и Сихарулидзе. Le Gougne и Gailhaguet бяха отстранени за три години и забранени за зимните олимпийски игри през 2006 г. Впоследствие Международният съюз по пързаляне преработи съдийската система, за да предотврати бъдещи проблеми с измамата.

Зимните олимпийски игри бягат през февруари. 8-25 по NBC с фигурно пързаляне, започващо на Ден 1 и завършващо на февруари. 24.