Најупечатљивији олимпијски тренуци клизања у историји - СхеКновс

Недеља спортисткиња

Уметничко клизање је увек један од најпопуларнијих спортова за гледање Зимске олимпијске игре јер је гледаоцима пружио неке од најдраматичнијих тренутака у историји спорта. Од обрачуна Нанци Керриган/Тониа Хардинг на Олимпијским играма 1994. до „Битке код Бријана“ 1988., уметничко клизање доноси неизвесност за којом гледаоци жуде.

Симоне Билес, из Сједињених Држава,
Повезана прича. МиКаила Скиннер наговештава да би гледаоци Олимпијских игара могли видети да се Симоне Билес такмичи ове недеље

Више: Америчка уметничка клизачица Асхлеи Вагнер критикује судије због бодовања

На овогодишњим играма у Пјонгчангу у Јужној Кореји све ће очи бити упрте у такмичење у уметничком клизању за мушкарце, јер амерички олимпијац Натхан Цхен има солидне шансе да освоји златну медаљу. У женској категорији, био би невероватан подвиг да било која од жена из Америке заради медаљу на овим играма, али ми их још увек укорењујемо.

Први догађај уметничког клизања почиње у четвртак, првог дана игара, а завршава се изложбом у суботу, фебруара. 24. У међувремену, ево неких од најупечатљивијих тренутака у историји уметничког клизања на Олимпијским играма.

Битка код Бријана

За љубитеље уметничког клизања ово ће заувек остати упамћено као врхунац спортске историје. 1988. у Цалгарију Канађанин Бриан Орсер био је актуелни свјетски првак и освајач сребрне олимпијске медаље 1984. године. Американац Бриан Боитано знао је да ће морати имати клизаљку свог живота да би победио Орсера.

Боитано је освојио обавезне цифре, а Орсер кратки програм, па их је битка одвела право у дугачак програм, где су обојица имали програме са војном тематиком. Боитано је клизао чисто, док је Орсер удвостручио своју троструку осовину. Тај тренутак на леду омогућио је Боитану да се ушуња и освоји злато.

Битка код Кармена

Исте године као и „Битка код Бријана“, жене су имале „Битку код Кармена“. Ово ривалство у доба Хладног рата је било између Катарине Витт, источноњемачке клизачице и актуелне освајачице златне медаље са Олимпијских игара 1984, и Американке Деби Тхомас. Случајно, обојица су изабрали музику из Бизетове опере Цармен за њихов дуги програм.

Тхомас је изашао испред обавезних цифара и кратког програма, док је Витт био на другом мјесту. Битка није имала толико врућине као мушки програми јер даме нису имале клизаљке свог живота. Међутим, Виттини бодови били су довољни да је подигну на прво место, док је Тхомас пао на треће место да заради бронзану медаљу. Још важније, Тхомас је постао први Афроамериканац који је освојио медаљу на Зимским олимпијским играма.

Више:Рукавице америчког олимпијског тима су изван нашег разумевања

Обрачун Тоние Хардинг/Нанци Керриган

ударити по целом свету”Већ се догодило на америчком првенству у уметничком клизању у јануару 1994. Ненси Керриган је успела да санира повреду колена, а Тоњи Хардинг је дозвољено да учествује на Зимским олимпијским играма у Лилехамеру у Норвешкој. Медијска помама која је настала била је већа од обрачуна током такмичења.

Керриган је дошла до сребрне медаље након што се за прво место борила са украјинском клизачицом Оксаном Баиул. Хардинг се борила са сломљеном чипком на клизаљци и завршила разочаравајућу осму. Њихово ривалство и даље привлачи пажњу овогодишњим Играни филм номинован за Оскара, Ја, Тониа.

Мицхелле Кван иде по злато

Након што је 1998. имала скоро савршено клизање на Натионалс-у у Пхиладелпхији, љубитељи клизања су мислили да је Мицхелле Кван златна на Зимским олимпијским играма у Нагану у Јапану. Њен ривал била је америчка клизачица по имену Тара Липински, која је 1997. имала сјајну годину, али је у олимпијској години посустала.

Док је Липински уживао у сваком могућем медијском догађају на Олимпијским играма, Кван је на утакмицама остала заробљена у хотелу са родитељима. Када су даме изашле на лед ради свог дугог програма, Кван је изгледао оклевајући Липински је клизао са радошћу и слободом. Та мала разлика је оно што је освојило злато за Липинског и зарадило Квана сребрну медаљу.

Липински је имала 15 година када је победила. Она је и даље најмлађа женска олимпијска шампионка у уметничком клизању и најмлађа појединачна златна медаља.

Више:14 питања са Адамом Риппоном, првим отворено хомосексуалним клизачем који је направио тим САД

Мицхелле Кван иде по злато опет

Пошто се Липински повукао из такмичења, Кван се вратио на Олимпијске игре 2002. у Солт Лејк Ситију у Јути, где је златна медаља била скоро загарантована. Била је најодликованија уметничка клизачица у историји САД, па се очекивало да ће јој судије уручити ту златну медаљу све док је остала усправна.

Пошто је Кван била на првом месту након кратког програма, био је притиснут дуг програм пред публиком из њене земље - сви су желели да она победи. Нажалост, Кван је имао необичан пад при троструком преокрету и још један скок са два стопала. Њене шансе за златну медаљу су биле готове.

Да додам драми, амерички ундердог Сарах Хугхес је са четвртог места дошла до злата. Био је то шокантан и готово математички немогућ завршетак такмичења, али Хугхес је био један од највећих проблема у олимпијској историји.

Судски скандал

Чини се да је поправка уследила током такмичења у уметничком клизању у пару на Зимским олимпијским играма 2002. године. Елена Березхнаиа и Антон Сикхарулидзе из Русије победили су у кратком програму, али су имали мање него чист дуг програм и ипак освојили злато. Јамие Сале и Давид Пеллетиер из Канаде, који су били други након кратког програма, имали су савршену клизаљку. Зашто су добили сребрну медаљу?

Медији су полудели због навода судија о варању. Француски судија Марие-Реине Ле Гоугне признала је да ју је шеф француске клизачке организације Дидиер Гаилхагует присилио да Русима да злато. Договор би омогућио француским играчима на леду Марини Аниссини и Гвендал Пеизерат да освоје медаљу у свом такмичењу.

Посљедице судијског скандала довеле су до тога да су Сале и Пеллетиер надограђени на златну медаљу заједно са Березхнаиом и Сикхарулидзеом. Ле Гоугне и Гаилхагует суспендовани су на три године и забрањени су им Зимске олимпијске игре 2006. Међународна клизачка унија је накнадно ревидирала систем оцјењивања како би спријечила будућа питања варања.

Трка на Зимским олимпијским играма фебруара. 8-25 на НБЦ-у са уметничким клизањем које почиње 1. дана и завршава се фебруара. 24.