Canada are unele minunate sportivi reprezentându-ne la Londra 2012. Printre ei se numără Simon Whitfield și Paula Findlay - doi triatleti incredibili care caută aur la Jocuri de vară. Citiți mai departe pentru a afla de ce veți dori cu siguranță să vă acordați acest august.

Triatleti care vor face Canada mândru
Poveste asemănătoare. Echipa GB: 6 lucruri de știut despre echipa Olimpiada 2016

Mergând după aur

Triatlon

Triatlonul este un sport dur, deoarece necesită sportivi să participe nu la una, ci la trei activități la fel de provocatoare. Triatletii încep cu o înotare de 1,5 kilometri, continuă direct într-o competiție de 40 de kilometri de biciclete și apoi aleargă până la final cu o alergare de 10 kilometri. Nu este o plimbare în parc! Din fericire avem doi sportivi incredibili care sunt siguri că vor face Canada mândru de acest sport impresionant.

Simon Whitfield

Dacă nu ați auzit niciodată de Simon Whitfield, este în regulă; va fi greu de ratat la aceste Jocuri de vară, așa cum a fost ales poartă steagul Canadei la ceremoniile de deschidere. O onoare bine câștigată, având în vedere că nativul din Columbia Britanică a câștigat deja o mulțime de medalii în anii săi de curse internaționale. Cele mai notabile dintre acestea sunt titlurile sale olimpice: aur la Sydney 2000 și argint la Beijing 2008. La Sydney, a fost extrem de amețit când s-a uitat înapoi în apropierea liniei de sosire și a descoperit că nimeni nu se mai apropia, iar aurul olimpic era al său. Apoi, la Beijing, a explodat din a patra pe măsură ce finalul se apropia și trecu pe lângă concurenții săi pentru a-și revendica un loc pe podium. Aceasta va fi a patra și ultima sa apariție, marcând plecarea sa de la cursele olimpice, ceea ce îi oferă, fără îndoială, un plus de hotărâre de a-și termina cariera olimpică cu o victorie. De asemenea, se întâmplă să aibă un motivator suplimentar, deoarece linia de sosire la Jocuri reprezintă, de asemenea, căutarea vieții de familie alături de soția și cele două tinere fete. Deși va continua să facă Canada mândru, deoarece va participa la alte curse, Whitfield este un adevărat om de familie și va da aur câștigător la Jocurile de vară tot ce are înainte de a se stabili în paternitate.

Paula Findlay

În timp ce Simon este veteranul experimentat al acestui sport, Paula Findlay este tânărul, puternic, sus-venit. Findlay concurează pentru Canada încă de la primul ei an competițional din 2006, când a participat la Campionatele Mondiale de juniori. De când a început sportul la vârsta de 15 ani, Findlay a câștigat astfel de onoruri ca fiind primul atlet canadian care a câștigat un eveniment World Championship Series, precum și singura femeie care a câștigat spate în spate. O mulțime de aururi sunt în istoria ei și se pare că va fi dornică să adauge o medalie olimpică la colecția sa. Acest Edmontonion ar putea avea doar 23 de ani, dar este pregătită și dispusă să înceapă cariera olimpică cu o explozie!