Încă două medalii pentru Canada și noi recorduri! - Ea stie

Astăzi suntem mândri de echipa noastră din Canada, cu încă două medalii adăugate contului nostru. În plus, suma zilei, cu medalii pentru China și noi recorduri pentru alergători!

Încă două medalii pentru Canada și
Poveste asemănătoare. Echipa GB: 6 lucruri de știut despre echipa Jocurilor Olimpice din 2016
Desiree Scott

Poți să-l crezi? Este ziua 13 a Jocurile Olimpice! Sarcini de recuperat: încă două medalii pentru patrie, ceva aur pentru Rusia și China, precum și un nou record mondial pentru un alergător kenyan.

Fotbal

Pentru început, aceasta a fost o zi plăcută pentru fotbal pentru Canada. Doamnele noastre au învins Franța cu 1-0 pentru medalia de bronz - așa cum a promis - câștigând cu succes locul pe podium, la urma urmei, dar nu fără provocări. Această echipă este acum o forță de fotbal cu o reputație acerbă.

„Au fost remarcabili. Au fost posedați ”, a declarat John Herdman, antrenorul principal al echipei. „Sper că putem să ne relaxăm acum, să ne bucurăm de moment și să ne pregătim pentru 2016.”

lupte libere

Un alt loc pe podium a fost câștigat de Tonya Verbeek, care a câștigat o medalie de argint la lupte feminine, clasa de 55 de kilograme. Aurul a fost pentru japonezul Saori Yoshida, bronzul pentru columbiana Jackeline Renteria Castillo și Yuliya Ratkevich din Azerbaidjan. Aceasta va fi a treia oară a Verbeek pe podium în cariera ei olimpică, după ce a câștigat o altă medalie de argint la Jocurile Olimpice din 2004 și o bronz în 2008. Numărul de medalii al Canadei este așezat

purpuriu la 16 ani.

Rusia mândră astăzi după ce Natalia Vorobieva, în vârstă de 21 de ani, și-a marcat impresionant adversara, de cinci ori campioana mondială bulgară Stanka Zlateva Hristova, la meciul cu medalia de aur la lupte feminine 72 kilograme finale. Hristova a rămas cu un argint, spaniola Maider Unda și Kazahstanul Guzel Manyurova cu bronz. Puterea brută chiar acolo. Bravo, doamnelor!

Înot

Un alt aur pentru China, țara deține încă o dată meciul de înot. Chen Roulin a fost câine de top de la rundele de calificare și și-a dovedit din nou abilitatea în finală cu un scor general de 422,30, câștigând a doua medalie de aur la Londra 2012. Doar pentru a pune acest scor incredibil în perspectivă, medalia de argint a fost acordată scafandrului australian Brittany Broben, în vârstă de 16 ani, care, deși era cel mai apropiat de provocarea lui Chen, a rămas cu 55,80 în urmă! Nu puteți să nu îl aplaudați pe Chen pentru complexitatea abilităților în acest sport. Bronzul i-a revenit Malaeziei Pandelela Rinong Pamg.

Urmări

La atletismul masculin la 800 de metri, kenianul David Lekuta Rudisha a câștigat medalia de aur după ce a stabilit un nou record mondial în acest sport cu 1: 40.91 (depășind propriul său record vechi). Tânărul de 18 ani, Nigel Amos, din Botswana, a câștigat un argint la 1: 41.73, stabilind un nou record național. Kenyanul Timothy Kitum a câștigat o altă medalie pentru țară - un bronz - în 1: 42.53. În timp ce unii dintre noi nu pot alerga spre autobuz dimineața, acești sportivi stabilesc recorduri mondiale. Colorează-ne în uimire.

O zi plină de evenimente, o mulțime de medalii. Strigare specială către doamnele noastre canadiene și cei care au înregistrat recorduri, înalte! Pareri?

Fotografie prin amabilitatea Comitetului olimpic canadian. Fotograf: Mike Ridewood