Aur pentru Canada la Jocurile Olimpice de la Londra 2012! - Ea stie

Canadienii își pun pălăriile de petrecere și își abandonează comportamentele atât de umile (doar pentru o singură zi) sărbătorim în sfârșit cucerind o medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Londra 2012 într-un sport care ne face să sarem de bucurie - literalmente!

Aur pentru Canada la Londra
Poveste asemănătoare. Echipa GB: 6 lucruri de știut despre echipa Olimpiada 2016

Rosannagh MacLennan concurează la trambulina feminină la Londra 2012Aur pentru Canada!

Canadienii sar de bucurie după ce Rosie MacLennan a câștigat primul Canada olimpic medalie de aur la Londra! Tânăra de 23 de ani - al cărei oraș natal este King City, Ontario, dar locuiește în prezent în Toronto, Ontario - și-a arătat impresionant săriturile, precizia și abilități de vară când a reușit să înscrie 57.305 și a învins concurenții Huang Shanshan și He Wenna din China, care au pretins argintul și bronzul medalii. A spus Rosie Jocurile Olimpice CTV că a fost uimită la victorie, dar, desigur, extrem de mulțumită de rezultate.

„Este un sentiment incredibil, este un vis devenit realitate. Singurul lucru care l-ar fi îmbunătățit este dacă Karen [Cockburn] ar sta acolo cu mine ”, spune Rosie la Jocurile Olimpice CTV.

Cu toate că Cockburn, extradoniar canadian și cu trambulină, care a câștigat trei medalii în trecut pentru trambulină, a fost supărată că a ajuns pe locul patru, în ciuda faptului că a spus CTV că era sigură că ar fi obținut locul trei, spune că este foarte fericită pentru Rosie și că „este un lucru bun pentru Canada să câștige o medalie de aur”.

Are dreptate la asta. Acum, când Canada a câștigat aurul, sperăm că va continua să crească de aici - să ne încrucișăm degetele!

Bolting către victorie

Numele său este destul de potrivit - chiar șurubează!

Indiferent dacă sunteți din America de Nord, Europa sau Asia, șansele sunt că ați fost încântați să vedeți dacă omul supranumit „cel mai rapid om de pe pământ” va cuceri un loc în semifinalele cursei de 100 de metri. Și, bineînțeles, Usain nu a eșuat în a face semifinale și a câștigat cu o secundă de 10,09 în prima rundă. Alergătorului de 25 de ani i se va alătura colegul jamaican Yohan Blake, americanul Tyson Gay și canadianul Justyn Warner. Asigurați-vă că urmăriți semifinalele mâine și țineți ochii pe ecran, deoarece acești tipi aleargă repede!

Ryan Cochrane câștigă medalia de argint la 1500 m liberRyan înoată până la argint

Treceți peste Michael Phelps, acum îl înveselim pe Ryan Cochrane! Ei bine, de fapt, îi putem bucura pe amândoi, dar canadienii sunt mândri că înotătorul născut în Victoria a reușit să câștige astăzi o râvnită medalie de argint la proba masculină de 1500 de metri. Ryan, care a câștigat bronzul la Jocurile Olimpice din 2008, a terminat cu un timp de 14: 39,63 învingându-l pe Oussama Mellouli din Tunisia, care a ocupat locul al treilea. Sun Yang din China a intrat pe primul loc. Uau, Canada a câștigat 4 medalii la evenimentele legate de apă. Bine de știut că suntem buni pe uscat sau pe apă!

Fotografii oferite de Comitetul olimpic canadian. Fotografii atât a lui Rosie MacLennan, cât și a lui Ryan Cochrane de Mike Ridewood.