Nejpamátnější olympijské momenty bruslení v historii - SheKnows

Týden sportovkyň

Krasobruslení je vždy jedním z nejpopulárnějších sportů, které je možné sledovat Zimní olympiáda protože divákům poskytl jedny z nejdramatičtějších momentů sportovní historie. Od představení Nancy Kerriganové/Tonyi Hardingové na olympijských hrách 1994 po „bitvu Brianů“ v roce 1988 přináší krasobruslení napětí, po kterém diváci touží.

Simone Biles, ze Spojených států,
Související příběh. MyKayla Skinner naznačuje, že by se diváci olympijských her mohli tento týden zúčastnit soutěže Simone Biles

Více: Americká krasobruslařka Ashley Wagnerová kritizuje bodování

Na letošních hrách v jihokorejském Pchjongčchangu budou všechny oči upřeny na krasobruslařské akce mužů, protože americký olympionik Nathan Chen má velkou šanci získat zlatou medaili. V dámské divizi by byl úžasný výkon, kdyby některá z amerických žen získala na těchto hrách medaili, ale stále jim fandíme.

První krasobruslařská akce odstartuje ve čtvrtek, první den her, a skončí výstavním gala v sobotu února. 24. Mezitím zde uvádíme některé z nejpamátnějších okamžiků v historii krasobruslení na olympijských hrách.

Bitva Brianů

Pro milovníky krasobruslení to bude navždy pamatováno jako vrcholná sportovní historie. V roce 1988 v Calgary byl Kanaďan Brian Orser úřadujícím mistrem světa a stříbrným olympijským medailistou z roku 1984. Američan Brian Boitano věděl, že bude muset mít brusle svého života, aby porazil Orsera.

Boitano vyhrál kolo povinných figur a Orser vyhrál krátký program, takže bitva je zavedla rovnou do dlouhého programu, kde oba měli programy s vojenskou tématikou. Boitano bruslil čistě, zatímco Orser zdvojnásobil svůj trojitý axel. Ten jediný okamžik na ledě umožnil Boitanu vplížit se a získat zlato.

Bitva u Carmens

Ve stejném roce jako „bitva u Brianů“ měly ženy „bitvu u Carmen“. Tato rivalita z dob studené války byla mezi Katarinou Wittovou, východoněmeckou bruslařkou a vládnoucí zlatou medailistkou z olympijských her 1984, a americkou Debi Thomasi. Shodou okolností si oba vybrali hudbu z Bizetovy opery Carmen za jejich dlouhý program.

Thomas vyšel napřed po povinných číslech a krátkém programu, zatímco Witt byl na druhém místě. Bitva neměla tolik tepla jako programy pro muže, protože dámy neměly brusle svého života. Wittovy skóre však stačilo na to, aby ji posunulo na první místo, zatímco Thomas klesl na třetí místo, aby získal bronzovou medaili. Ještě důležitější je, že Thomas se stal prvním Afroameričanem, který získal medaili na zimních olympijských hrách.

Více:Rukavice amerického olympijského týmu přesahují naše chápání

Souboj Tonya Harding/Nancy Kerrigan

prásk slyšel po celém světě“Se již stalo na mistrovství USA v krasobruslení v lednu 1994. Nancy Kerriganová si dokázala napravit zranění kolene a Tonya Hardingová se mohla zúčastnit zimních olympijských her v norském Lillehammeru. Mediální šílenství, které následovalo, bylo větší než zúčtování během soutěže.

Kerriganová získala stříbrnou medaili poté, co bojovala o první místo s ukrajinskou bruslařkou Oksanou Baiul. Harding bojovala se zlomenou krajkou na brusli a skončila zklamáním osmá. Jejich rivalita i nadále přitahuje pozornost s letošními Celovečerní film nominovaný na Oscara, Já, Tonya.

Michelle Kwan jde pro zlato

Poté, co měla téměř dokonalý brusle na Nationals ve Philadelphii v roce 1998, si fanoušci bruslení mysleli, že Michelle Kwan je shoo-in o zlato na zimních olympijských hrách v japonském Naganu. Její soupeřkou byla americká bruslařka jménem Tara Lipinski, která měla v roce 1997 úžasný rok, ale v olympijském roce pokulhávala.

Zatímco Lipinski si užíval každou možnou mediální událost na olympijských hrách, Kwan zůstala na hrách se svými rodiči izolovaná v hotelu. Když dámy vstoupily na led pro svůj dlouhý program, Kwan se zdál váhat Lipinski bruslil s radostí a svobodou. Tento malý rozdíl je to, co zachytilo zlato pro Lipinského a vyneslo Kwanovi stříbrnou medaili.

Lipinski bylo 15, když vyhrála. Stále je nejmladší dámskou olympijskou vítězkou v krasobruslení a nejmladší individuální zlatou medailistkou.

Více:14 otázek s Adamem Ripponem, prvním otevřeně gay krasobruslařem, který vytvořil tým USA

Michelle Kwan jde pro zlato znovu

Poté, co Lipinski odešel ze soutěže, se Kwan vrátil na olympijské hry 2002 v Salt Lake City v Utahu, kde byla téměř zaručena zlatá medaile. Byla nejvíce zdobenou krasobruslařkou v historii USA, takže se očekávalo, že jí porotci předají tuto zlatou medaili, pokud zůstane ve vzpřímené poloze.

Když byla Kwan po krátkém programu na prvním místě, tlak na dlouhý program byl před jejím domovským davem - každý chtěl, aby vyhrála. Kwan měl bohužel netypický pád na triple flip a dvounohý další skok. Její šance na zlatou medaili skončila.

Aby toho nebylo málo, americký smolař Sarah Hughesová přišla ze čtvrtého místa, aby získala zlato. Bylo to šokující a téměř matematicky nemožné zakončení soutěže, ale Hughes uvedl v titulku jedno z největších rozrušení v olympijské historii.

Soudě skandál

Oprava se zdála být během soutěže krasobruslařských dvojic na zimních olympijských hrách 2002. Elena Berezhnaya a Anton Sikharulidze z Ruska vyhráli krátký program, ale měli méně než čistý dlouhý program a přesto získali zlato. Jamie Salé a David Pelletier z Kanady, kteří byli po krátkém programu na druhém místě, měli obrazově perfektní brusli. Proč získali stříbrnou medaili?

Média se zbláznila kvůli obviněním z podvádění soudců. Francouzská soudkyně Marie-Reine Le Gougne připustila, že byla donucena šéfem francouzské bruslařské organizace Didierem Gailhaguetem, aby Rusům dala zlato. Dohoda by umožnila francouzským tanečníkům na ledě Marina Anissina a Gwendal Peizerat získat medaili ve své soutěži.

Následky soudce skandálu vyústily v Salé a Pelletier byl povýšen na zlatou medaili vedle Berezhnaya a Sikharulidze. Le Gougne a Gailhaguet byly na tři roky suspendovány a vyloučeny ze zimních olympijských her 2006. Mezinárodní bruslařská unie následně přepracovala systém hodnocení, aby se předešlo budoucím problémům s podváděním.

Února probíhají zimní olympijské hry 8-25 na NBC s krasobruslením, které začíná 1. den a končí v únoru. 24.